Csigafúrók a mindennapokban:
A csigafúróval szinte minden háztartásban találkozhatunk. Általában gyorsacélból (HSS) készül, amely megfelelő keménységével és rugalmasságával különböző fémek, műanyagok vagy akár faanyagok fúrására használhatunk, legfőképp barkács célokra használjuk őket a ház körüli munkákhoz. Viszont a csigafúrók anyagának tulajdonságai, legfőképp a rugalmassága miatt vibráció alakulhat ki, kevésbé stabil és pontos furatokat tudunk készíteni velük, ezért ajánlatos keményfém fúrószárakkal dolgozni, amennyiben fontos számunkra a pontosság, élettartam és a felület minősége.
Keményfém fúrószárak – hatékonyság és pontosság:
A keményfém fúrószárak – másnéven VHM fúrók – anyagát tekintve nagy keménységű karbidokból készülnek, legtöbb esetben volfrám-karbidból, amely rendkívüli kopásállóságot ad szerszámunknak. Ezen fúrószárak széles körben alkalmazhatóak szerszám acél, rozsdamentes acél, titán, kemény ötvözetek fúrásához egyaránt.
A keményfém fúrószárak alacsony kopás mellett nagy sebességgel és pontossággal használhatóak, amely egyrészt hosszabb élettartamot és hatékonyabb termelést biztosít számunkra.
Gondolkodj hosszabb távra:
A csigafúrók igaz, hogy árban kedvezőbbek az anyaga és a gyártási költségei miatt, de rövid élettartama és pontatlansága miatt valóban csak a háztartási feladatok elvégzésére ajánljuk.
Aki számára viszont fontosak a korábban említett tulajdonságok, mint a hatékonyabb, folyamatos munkavégzéssel használható és hosszú élettartamú fúrás biztosítása, annak mindenképp érdemes keményfém fúrószárat beszereznie.
Mindenkinek fontos az ár, viszont sok rejtett költség is felmerülhet egy olcsóbb szerszám váráslása során.
Keményfém szerszám használatával csökkenthetjük a selejtes termékek gyártását és magas a kopásállósága, így ritkábban szükséges cserélni és újraélezni, ezzel csökkentve a karbantartási költségeket.
Technológia, speciális kialakítások:
Mind a keményfém, mind a gyorsacél fúrószárak esetében a gyártók különféle bevonatokat és speciális kialakításokat alkalmaznak a teljesítmény javítása érdekében. A VHM fúrószárakat gyakran titán-nitrid (TiN), titán-alumínium-nitrid (TiAlN) vagy más speciális bevonatokkal látják el, amelyek tovább növelik a keménységet, a kopásállóságot és a hőellenállást. A HSS fúrószárak esetében is elérhetők ezek a bevonatok, de hatásuk kevésbé jelentős, mint a keményfém fúrószárak esetében. Az innovatív kialakítások, mint például a speciális élgeometriák és a hűtőcsatornák, szintén hozzájárulnak a keményfém fúrószárak teljesítményének növeléséhez. A belső hűtéses keményfém fúrók kettő előnnyel járnak, közvetlenül a fúrási pontra juttatják a hűtőfolyadékot, ezért a hűtő-kenő hatás a legoptimálisabb. Másik előnye a tömör fúrószárakkal szemben, hogy a folyadék a hornyokon keresztül kimossa a forgácsrészecskéket, így az esetleges beszorulásukat megelőzi. A HSS fúrószárak esetében is fontos a megfelelő hűtés és kenés, de a belső hűtőcsatornák ritkábban fordulnak elő, mivel a fúrószárak anyaga kevésbé hőálló. A külső hűtés és kenés alkalmazása azonban elengedhetetlen a gyorsacél fúrószárak esetében is a hőmérséklet és a kopás csökkentése érdekében.