A marás forgácsoló szerszámmal végzett megmunkálás. Marás során síkfelülettel határolt testeket tudunk előkészíteni. A marógépet minden olyan egyéb megmunkálásra alkalmazzuk, amit az esztergagéppel nem tudtunk megcsinálni. Az alkalmazott szerszámok lehetnek egy- vagy többélűek. A marókon található forgácsolófogak kivitele szerint megkülönböztetünk:
- forrasztott lapkás,
- betétlapkás (betétkéses),
- mart fogazatú,
- hátra esztergált fogazatú marókat.
A megmunkálás során két mozgás történik egyszerre, a forgó fő mozgást a maró szerszám végzi, az előtoló mellék mozgást általában a munkadarab, esetleg a szerszám. Alapvetően két fő marás fajtát különítünk el: homlokmarást (a) és a palástmarást (b). Ez alapján a marószerszámok is két csoportra oszthatók, a homlokoldalon dolgozókra és a palástoldalon dolgozókra.

Ezeken kívül még beszélhetünk sarok-, profil-, horony-, furat vagy fogmarásról is.
Palástmaró szerszámok
A palástmarás során a maró tengelye és a megmunkált felület egymással párhuzamosak. A palástmaró szerszámok esetén nincs a homlokoldalon élkiképzés, csak a palást felületen találhatunk dolgozó éleket. A folyamatnak két típusa létezik, az ellen irányú és az egyirányú marás.
- egyirányú marás:
Az előtolás iránya és a maró forgásiránya megegyeznek egymással. A fellépő erők a munkadarabot leszorítják. Ez a szerszám kevésbé kopásveszélyes, mivel a belépéskor nem csúszik meg. Az anyagleválasztás körülbelül 50-70%-kal nagyobb, mint az ellenirányú marás során.
- ellenirányú marás:
Az előtolás iránya és a maró forgásiránya ellentétes egymással. A fellépő erők a munkadarabot felfele emelik, ezért szükséges a munkadarabot kellően mereven befogni. Ez a szerszám gyorsabban kophat, mivel a belépéskor megcsúszik a felületen és forgácsvastagság nélkül kezd el forgácsolni.
Homlokmaró szerszámok
A homlokmarás során a maró tengelye és a megmunkált felület egymásra merőleges. A homlokmaró szerszámok esetében az élkialakítás minden esetben olyan, hogy a paláston is dolgozik kismértékben a szerszám. Ezzel az eljárással készíthetőek síkfelületek. Minél több élű egy szerszám, annál kevesebb forgács marható ki az eljárással.
Marószerszámok csoportosítása
- alak szerinti csoportosítás;
- él kivitel szerinti csoportosítás;
- dolgozórész anyaga szerinti csoportosítás;
- szárkialakítás szerinti csoportosítás;
- egyéb csoportosítások is léteznek, mint például a méret, élszög, megmunkálás minősége vagy a megmunkált anyag minősége szerint.
Alak szerint:
Szármarók | Tárcsajellegű marók |
hosszlyukmaró | palástmaró |
ujjmaró | homlokmaró |
profilmaró | tárcsamaró |
szögmaró | fűrésztárcsa |
- egyéb maró alakok is léteznek
Él kivitel szerint:
Tömör marók | Szerelt marók |
martfogú maró | váltólapkás maró |
hátraesztergált fogú maró | betétkéses maró |
Dolgozórész anyaga szerint:
- gyorsacél
- keményfém
- tömör kivitelű szerszámacél
- kerámia
Szárkialakítás szerint:
- hengeres szár
- kúpos szár
- Weldon szár – lapolással az oldalán, csavar szorít rá, nem tud a szerszám a fészkében elforogni
A különböző szárkialakításokat másképp kell befogni.
Marógépek csoportosítása
Konzolos marógépek
A konzolos marógépek esetében a mellékmozgást a konzol, másnéven szánrendszer végzi. Maga a konzol süllyeszthető és emelhető. A szánok hossz- és keresztirányba is mozgathatók. Ide tartozó marógép típusok:
- vízszintes marógép;
- függőleges marógép;
- egyetemes marógép;
- szerszám marógép.
Síkmarógép
A síkmarógépekkel általában nagyméretű és nehéz munkadarabokat munkálunk meg. Az alapozott ágy biztosítja a merev kialakítást. Előfordulnak egy- és kétállványos kivitelű gépek is. Leginkább síkfelületeket munkálnak meg rajtuk. Ide tartozó marógép típusok:
- hosszmarógép;
- körasztalú marógép;
- alaplemezes marógép.
Különleges marógépek
Forgácsolási sebesség (Vc)
A forgácsolási sebesség a legfontosabb forgácsolási adat, mivel a megfelelő minőség és felület eléréséhez egy sebességtartományon belül kell dolgozni. A rosszul megválasztott sebesség a szerszám gyorsabb kopásához és a munka idejének változásához vezet. Értéke a fordulatszámtól, és a marószerszám átmérőjétől függ. Mértékegysége m/min, amennyiben a szerszám átmérőjét méterben adjuk meg, a fordulatszámot 1/min-ban. Ezutóbbit a gépen tudjuk beállítani. Az előtolási sebesség ezzel szemben a fordulatszámtól, a marószerszám fogszámától és az egy fogra jutó előtolástól függ. Mértékegysége mm/s, amennyiben az egy fogra jutó előtolást mm-ben adjuk meg, a fordulatszámot 1/s-ban.
Általunk forgalmazott marók
Az általunk árusított marók tömör keményfémből készülnek, univerzális és általános felhasználásra javasoltak. A marószárak HRC 58 keménységig használhatóak, belső hűtéssel ellátottak. A nagy stabilitás a nagy közepüknek köszönhető. Termékeink többsége bevonatos szerszám, melyek nagyobb forgácsolási és előtolási sebességgel használhatóak, élettartamuk sokkal nagyobb a bevonat nélkülieknél. Ezeket a marófejeket ajánljuk nehezebben forgácsolható anyagokhoz, nagyszilárdságú és korrózióálló acélokhoz. A kisebb létrejövő súrlódásnak és lassú kopásnak köszönhetően az így készült munkadarabok felületminősége és élpontossága is javul.
A legtökéletesebb végeredmény eléréséhez olyan magasminőségő szerszámokkal találkozhatsz oldalunkon, melyek a magas ellenállóságú 42CRMO4+QT nemesített acélból, a C45 szénacélból vagy éppen az 1.4305 nemesacélból készültek.
Az általunk forgalmazott marófejek, szármarók, marólapkák és egyéb marási megmunkálás során használatos tartozékok az alábbi linken érhetők el.
Marás – Esztergaszerszám (esztergaszerszam.hu)
Amennyiben kérdésed lenne, vagy nem tudsz kiigazodni a marószerszámok között, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot valamelyik elérhetőségünkön.